loading...

الیت کیک بوکسینگ استان البرز ---- کیک بوکسینگ

این وبلاگ در خصوص مباحث ورزشی و علوم مرتبط با آن از جنبه های روانشناسی و جامعه شناسی ورزشی می باشد.

بازدید : 125
سه شنبه 8 ارديبهشت 1399 زمان : 23:23

عنوان مقاله

فراتر از ورزش و فعالیت بدن : مفهوم حرکت در ارتقاء سلامت

خلاصه توضیحات ( چکیده ، کلمات کلیدی ، مفهوم متغییرهای و توضیحات مرتبط با آنها)

ادبیات بهداشت عمومی‌مملو از شواهد در مورد اثرات مختلف سلامتی ورزش و فعالیت بدنی است. با این حال ، مفاهیم ورزش و تمرین و همچنین مفهومی‌که اخیراً پیدایش سلامت جسمی‌را تقویت کرده است ، در یک چارچوب بهداشت عمومی‌سنتی مورد نقص واقع شده اند. به همین ترتیب ، آنها در یک زمینه ارتقاء سلامت از کاربرد محدودی برخوردار هستند. بر این اساس ، تحقیقات زیادی در مورد چگونگی ارتباط ورزش یا فعالیت بدنی با سیاست‌های عمومی‌سالم و محیط‌های حمایتی انجام نشده است. مطالعات زیادی در مورد چگونگی فعالیت ورزش و فعالیت بدنی در توانمندسازی ، سرمایه اجتماعی ، توسعه جامعه و غیره وجود ندارد .

در عوض ، تمرکز دقیق پزشکی زیستی از مفاهیم سنتی ورزش و فعالیتهای بدنی باعث می‌شود تا تحقیقات در مورد فرآیندهای پزشکی و نتایج پزشکی زیستی متمرکز شود : مفهوم ورزش و تمرین که تا دهه 1990 بر تحقیقات و توصیه‌های بهداشت عمومی‌حاکم بود ، بیشتر روی فرایندهای آموزش و سازگاری فیزیولوژیک متمرکز بود. به عنوان مثال ، دوره‌های 15 تا 60 دقیقه ورزش با 60% تا 90% حداکثر ضربان قلب در 5-3 روز در هفته توسط کالج پزشکی ورزشی آمریکا برای بهبود وضعیت و سلامت (از نظر جسمی) توصیه شده بود.

مفهوم افزایش سلامت با فعالیتهای بدنی (HEPA) که از اواسط دهه 1990 در سلامت عمومی‌حاکم است ، زمینه فرایندهای مورد نظر را گسترش داد. به طور خاص ، زمینه‌های کار و حمل و نقل به بافت سنتی فعالیت‌های اوقات فراغت (ورزش) اضافه شده است. بر این اساس ، توصیه‌های بهداشت عمومی‌به سمت 30 دقیقه در مجموع تقریباً از همه نوع فعالیت‌های بدنی متوسط ، ترجیحا در تمام روزهای هفته تغییر یافته است. با این وجود ، افزایش سلامت با فعالیتهای بدنی، علاقه عمومی‌به بهداشت عمومی‌را در فرآیندهای سازگاری فیزیولوژیکی حفظ کرد: یعنی "شمارش کالری" مطرح گردید ( اندازه گیری مصرف کالری ، به یک موضوع اصلی تحقیق و مداخله تبدیل شد.)

با توجه به اهمیت روزافزون مسائل مربوط به ورزش و فعالیت بدنی در بحث بین المللی بهداشت عمومی‌از یک سو و پیوند حاشیه‌‌‌ای بین ورزش سنتی یا مفاهیم فعالیت بدنی و حوزه‌های اصلی ارتقاء سلامت از سوی دیگر ، به مفهوم جدیدی نیاز است که ممکن است قادر به پر کردن این شکاف باشد. این مفهوم باید از الگوی جدید بهداشت عمومی‌پیروی کند تا فرآیندها و نتایج مرتبط با آن را در چارچوب ارتقاء سلامت تعریف کند. این مفهوم را "حرکت" می‌نامیم .

مفاهیم حرکت

1 - جنبش/حرکت یک مقوله اساسی بنیادی آموزشی است که ازنزدیک با رشد و پیشرفت فردی و استقلال ارتباط دارد: از اولین مراحل زندگی ما ، جایی که یاد می‌گیریم در محیط زیست برای تعامل کاوش کنیم ، تا پیرترین سنی که شکنندگی ممکن است ظرفیتهای بدنی را محدود کند ، پتانسیل ما برای کنترل عوامل تعیین کننده زندگی ما بسیار به توانایی ما در حرکت تکیه دارد. در این زمینه ، جنبش " e. گرم " ( بحث کالری) می‌تواند عملکرد شناختی و ظرفیت یادگیری و همچنین عزت نفس و خودکارآمدی را افزایش دهد.

2 - جنبش/حرکت یک مقوله اساسی اجتماعی است. ما باید "خودمان حرکت کنیم" - از نظر جسمی‌و گاهی اوقات نیز به شکلی ذهنی برای جمع شدن با دیگران. زمینه حرکت فرصت‌های مشخصی را برای شبکه‌های اجتماعی ایجاد می‌کند: ممکن است شخصی با پیوستن به طور مرتب برای پیاده روی ، با همسایگان خود دوستی بهتر پیدا کند و یا افرادی که در درجه اول برای ورزش در یک کلوپ ورزشی جمع شده اند ، ممکن است روابط اجتماعی نزدیک تری ایجاد کرده و حمایت اجتماعی را تجربه کنند.

3- جنبش/حرکت یک مقوله اساسی سیاست است. اصطلاح "جنبش اجتماعی" به طور مستقیم به پتانسیل حرکت برای تعامل جامعه اشاره دارد. بنابراین از تلاشهای سیاسی برای یک محیط سالم حمایت می‌کند. در این میان ، برنامه ریزی شهری شناسایی شده است و خواستار طرح‌های جامعه‌‌‌ای هستند که برای حرکت جذاب هستند.

4- جنبش/حرکت یک مقوله بنیادی محیطی است. نه تنها پیش شرط مقابله با یا تغییر محیط همانطور که در بالا در زمینه آموزش ذکر شد. زمینه حرکت نیز ممکن است شرایط محیطی بهتری را برای زندگی سالم ایجاد کند. به عنوان مثال ، مطالعات روابط بین ایمنی محله و فعالیت بدنی را نشان داده است. همسایه‌هایی که میزان جرم آنها بالاتر است ، سایر ساکنین را مانع از پیاده روی برای حمل و نقل ( انجام کارهای روزمره) می‌کنند ، محله‌هایی که کار/فعالیت روزمره ساکنان ازطریق قدم زدن یا پیاده روی انجام می‌شود دارای نرخ جرم و جنایت کمتری هستند.

برای نتیجه گیری ، تغییر پارادایم از سلامت عمومی‌سنتی به سلامت عمومی‌جدید که ارتباط نزدیکی با توسعه مفهوم ارتقاء سلامت در اواخرقرن بیستم داشت ، هنوز در حوزه روزافزون مهم ورزش و فعالیتهای بدنی اجرا نشده است.

در اینجا ، مفاهیم و تحقیقات هنوز بر تمرکز باریک پزشکی زیستی حاکم هستند. یک مفهوم جدید ، مفهوم حرکت ، می‌تواند به غلبه بر عدم شناخت مفاهیم قبلی با توجه به زمینه ارتقاء سلامت خاص کمک کند. به طور خاص ، جنبش به عنوان یک مفهوم اساسی آموزشی ، اجتماعی ، سیاسی و زیست محیطی تعریف می‌شود.( پیشنهاد نویسنده مقاله برای تحقیقات آینده) و از این رو می‌توان به مداخلات و تحقیقات بیشتر در این زمینه در زمینه‌های اصلی ارتقاء سلامت کمک کرد.

------------------------------------------------------------

توضیحات/پاورقی

در آلمانی ، سه مفهوم مختلف برای حرکت به کار می‌رود:

1-: "Bewegung" ممکن است شامل تمام مفاهیم مربوط به مفهوم حرکت باشد،

2- در مقابل ، اصطلاح آلمانی "ورزش" به طور خاص به "ورزش" و "تمرین" انگلیسی اشاره دارد،

3- در حالی که اصطلاح آلمانی "Körperliche Aktivität" با تمرکز محدود "حرکت بدنی" که توصیف مفهوم "فعالیت بدنی" است ، کاملاً متناسب است. "

4- منبع/ SPRINGER

ترجمه مقاله*9* نقش مربیان ورزشی درطراحی مداخلات ورزشی جامعه برای افزایش فعالیت بدنی و بهبود سلامت
نظرات این مطلب

تعداد صفحات : 0

آمار سایت
 • کل مطالب : 8
 • کل نظرات : 0
 • افراد آنلاین : 1
 • تعداد اعضا : 0
 • بازدید امروز : 8
 • بازدید کننده امروز : 9
 • باردید دیروز : 2
 • بازدید کننده دیروز : 3
 • گوگل امروز : 0
 • گوگل دیروز : 0
 • بازدید هفته : 18
 • بازدید ماه : 72
 • بازدید سال : 985
 • بازدید کلی : 1974
 • کدهای اختصاصی